Bir Sayfa Seçin

Gıdıyı Eriten Egzersizler

Gıdı EritmeGıdı küçültmek için çözüm arayışlarından önce, gıdı neden oluşur öncelikle bunun üzerinde durmak gerekmektedir. Gıdı genellikle kilo alımından ya da vücuttaki yağ oranının artışından kaynaklanmaktadır. Eğer dikkat ederseniz çevrenizdeki fazla kilolu kimseler genellikle gıdılı olurlar. Ama bazı istisnai durumlar da sözkonusu olabilir. Bazı vücut alanları yağ birikimine diğer bölgelerden daha çok yatkın olabilir. Gıdı bölgesi de yağ birikimine oldukça müsait olan alanlardan biridir.

Aşırı vücut yağı birikiminin gıdıya sebep olduğunu bildiğinizden, bundan kurtulabilmek için  diyet yapmak ya da egzersize başlamayı düşünebilirsiniz. Ancak gıdıyı yok etmek için doğrudan o bölgeye yönelik egzersizler de mevcuttur. Diyetiniz ve egzersiz programınızla birlikte bu gıdı yok etme egzersizlerini de yapabilirsiniz.

Gıdı Yok Etme Egzersizi 1

Ağzınızı oldukça geniş bir şekilde açın ve alt dişleriniz üst dudağınıza yaklaşacak şekilde alt çenenizi ileri ve sonra geri itin. Bu hareketi 10-15 kez yapın ve günde 3-4 kez tekrar edin. Egzersizleri yavaş yavaş azaltın ve çenenizi fazla zorlamayın. Egzersizden sonra egzersizi tamamlarken çene hattınızın altına hafifçe vurun. Çok sert vurmayın ama çok fazla yumuşak da olmamasına gayret edin.

Gıdı Yok Etme Egzersizi 2

Avuç içinizi alnınıza veya şakaklarınıza baş ve boynunuzla direnerek 10 saniye boyunca bastırın. Boynunuzun ve gıdınızın gerildiğini hissedebilmelisiniz. Bu hareketi elinizi başınızın arkasına koyarak da tekrarlayın. Sonra ellerinizi her iki yana kulaklarınızın üstüne koyarak yapın.

Gıdı Yok Etme Egzersizi 3

Gıdınızın yukarı kaldırıp ağzınızı çiğniyormuş gibi yaparak açın ve kapatın. Çenenizin altındaki kasları ve boynunuzun ön tarafının gerildiğini hissedin.

Gıdı Yok Etme Egzersizi 4

Kolsuz bir sandalyeye dik bir şekilde oturun. Sandalyenin altlarını her iki yandan ellerinizle tutun. Başınızı yavaşça arkaya doğru eğin ve çenenizi öne doğru iterek ağzınızı kapatın. Sonra ağzınızı mümkün olduğunca büyük açın.

Gıdı Yok Etme Egzersizi 5

İşaret ve orta parmağınızın yumuşak kısımlarıyla gırtlağın iki üst nodülleri tarafından oluşturulan girintiye doğru itin. Girinti çeneden boyuna doğru olan eğimli kısımdır. Basıncın tam yeri hakkında endişe etmeyin; uygulama yaparken bunu keşfedeceksiniz.

Parmak basıncını çalışan kaslara karşı direniş olarak kabul edin. Şimdi arka dişleri sağlam bir şekilde birbirine bastırın ve bu şekli korurken dil ucunu basıncı 10 ya da daha çok adımda artırarak alt ön dişlerin (diş eti çizgisinin) içine bastırın (10’a kadar sayın). Basıncın son seviyesinde 6 saniye durun(6’ya kadar yavaşça sayın). 10 kademeli adımda kas çalışmalarını bırakın(10’a kadar sayın). Parmak direncini bırakın. 4 kez daha tekrarlayın.

Gıdı Yok Etme Egzersizi 6

Elinizin tersiyle çenenizin altına vurun. Vururken yavaş yavaş hızı artırmaya başlayın. Bu egzersizi her bir seferde birkaç dakika boyunca ve günde iki ya da üç kez yapın.

Gıdı Yok Etme Egzersizi 7

Bu egzersiz platizma adlı kasları çalıştırır. Platizma kasları ağız kenarlarını ve çene kemiğini aşağı doğru çekmekten sorumludur.

Ağzınızı büyükçe açın ve alt dudağınızı alt dişlerinizin üzerine yukarı doğru çekin. Sanki bir kepçe çalışıyormuş gibi çenenizi aşağı ve yukarı doğru hareket ettirin. Bir kazıcının toprağı karıştırdığını hayal edin. Bu egzersizi her seferde 10 kez tekrarlayın ve yine günde iki ya da üç kez yapın.

Bu egzersizleri düzenli bir şekilde yapmaya devam edin, beraberinde sağlıklı bir diyet planı uygulayın ve kardiyo vasküler çalışmayla kaslarınızı da çalıştırın. Bir veya iki ay içinde farkı gerçekten görebileceksiniz!

Bu bilgilerden çok daha fazlasını öğrenmek için Yüz Yogası Teknikleri kitap setini okumanızı tavsiye ederim.

Güzel günler sizinle olsun.